BIÇAĞIN HİSLERİ

BIÇAĞIN HİSLERİ

Yaşamınızdaki değeri yaşamanız kadar olan birini, varlığı ile soluk alıp verecek kadar içinizde olan birini, kocaman bir boşluğun, derin bir acının kucağında hiç istemeden de olsa bıraktığınızı düşünün.

Neler hissederdiniz bilmiyorum. Mutluluk kaynağım, varlık sebebim, hayatımın anlamı diye düşünüp hissederken, varlığınızın onu mutlu etmesini isterken, varlık içinde eza sebebi haline gelmek, varlık içinde yok olma haline dönüşmek tüketici, yok edici bir duygu.

Var olmak isteyip de olamama hali. Var olmaya kendi ellerinizle bahaneler, eşikler, gerekçeler türetip, sonra bu acıları yaşatmak çok da dayanılır değil aslında.

İnsanın sesini kısan, soluk almasına mani olan, kolunu kanadını kalkmaz hale getiren bir duygu. Bir keskin bıçağın içinizde alabildiğine hoyrat bir şekilde dolaşması, nereyi bulursa kesmesi gibi. İnsanın içini acıtan, yüreğini kanatan bir hal.

Aslında bu da doğru değil. Yaralananın değil yaralayanın halini anlatmak bu yaptığım. Yaranın değil bıçağın hissettiklerini anlattım. Yaranın yanında bıçaktan söz etmek doğru değil. O acının yanında bundan söz etmek anlamsız bile olabilir. Ama bunca acıyı yaşatınca insan o yere göğe koyamadığına, sonra içi acıyor.

Sorguladıkça insan kendini, kendine kızgınlığı artıyor. Sebep, gerekçe ne olursa olsun, yaşattıklarını fark etmek, anlamak, bilmek çok kötü geliyor. Kötü gelse ne değişecek, ne yaşananlar yok olacak ne de bunun hissettirdikleri. Biliyorum. Ama bu insanın kendine kızgınlığını azaltmak şöyle dursun tam aksine arttırıyor.

Bir sihirli değneğim olsa ve bununla sevdiklerimin üzüntülerini giderebilsem. Ama ne gariptir ki böyle durumlarda elime sihirli değnek yerine sanki budaklı bir sopa alıp darmadağın ediyorum her yeri, her şeyi.

Bugünmüş yarınmış, dünden kurtulamamışken hangisi gerçek. Dünü yaşarken hangisi anlamlı. Evet, içimin eridiğini hissediyorum, oturamıyorum yerimde yok edici bir yok oluş içindeyken.

Ben böyle olmamalıyım. Ben bu olmamalıyım. Değilim bunu iyi biliyorum. Ama niye böyleyim? Yanılıyor muyum, hayır. Sadece silkinmem gerekiyor biraz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.