BÜYÜKLÜK

BÜYÜKLÜK

“Büyüklük” Türk Dil Kurumunun Güncel Türkçe Sözlüğünde,

  • isim Büyük olma durumu
  • Ululuk
  • Büyüklere yaraşır bağışlayıcı davranış
  • Depremde oluşan enerjinin düzeyini belirten ölçü, olarak tanımlanıyor.

İyi, güzel de sen lafı nereye getireceksin şimdi diye soracaksınız biliyorum. Ben de hemen meramımı anlatacağım zaten sizi merakta bırakmadan.

Sultan Ahmet Camii’nden söz edeceğim. Altı(n) minareli camiiden. İçindeki şaheser çinilerden kaynaklı olarak yabancıların Blue Mosque olarak adlandırdıkları devasa eserden söz edeceğim.

Büyüklük kavramının sözlükteki karşılıklarına ilaveten yaşattığı duygu durumlarından söz edeceğim. Öncelikle şu fotoğrafa bir bakmanızı istiyorum.

SONY DSC

Resmin arka planına fon oluşturan Sultan Ahmet Camii, altın değil ama altı minaresi ile tüm dünyadan insanların merakla, hayranlıkla görmek istediği ve tıpkı bu fotoğrafta olduğu gibi ona yöneldiği bir şaheser.

Büyüklük diye başladık söze. Buna büyük düşünmek de dahil. O günkü imkanlar ile o büyüklüğü tasavvur edebilmek ve uygulayıp hayata geçirme mahareti, hiçbir övgüyle karşılık bulmayacak bir seviye.

İstanbul’un farklı noktalarından görünüşünü gözlerinizin önüne getirin. O devasa yapıyı o konuma oturtup yüzyıllarca ayakta kalacak, ilgi ve hayranlık uyandıracak bir yapıyı tahayyül edip devamında da yapabilmek dünya üzerinde gelmiş geçmiş pek az faniye nasip olacak bir kabiliyet.

İşte büyüklük denilen kavram ölçü birimleriyle açıklanan bir kavram olmaktan tam da bu noktada çıkıp eşi az bulunurluk, hatta eşi bulunmazlık mertebesine ulaşıyor. Büyüklük denilen kavram tam da bu noktada hayranlık olarak bir duygu durumunun tarifi haline geliveriyor.

Yeniden metrik büyüklüğe dönecek olursak, tüm bunların günümüz koşullarından yüzlerce yıl önce mesela CAD programlarının yokluğunda, devasa vinçlerin ve asansörlerin bulunmadığı yıllarda yapılmış olması büyüklüğünü kat be kat arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.