DİKKAT RESMİ ARAÇ ÇIKABİLİR(MİŞ)

DİKKAT RESMİ ARAÇ ÇIKABİLİR(MİŞ)

IMG_20140608_163647Fotoğrafta görünen tabelada yazan yazı bende bardağı taşıran son damla oldu herhalde. Resmi araç çıkabilir yazıyor tabelada, gördüğünüz gibi. İş makinası çıkabilir, askeri araç çıkabilir, kamyon çıkabilir gibi uyarılara alışmıştık. Hatta bu araçların vasıfları ve manevra kabiliyetleri göz önüne alındığında dikkat edilmesinin gerekli olduğu düşünülebilir gerçekten. Ama resmi araç çıkabilir gibi böyle bir uyarıya neden gerek görülmüş olabilir sizce?

Tabela, ana yola çıkacak olan resmi aracın beklemesi gereken bir noktada ve İstanbul’da bir ilçe belediyesine ait bir birimin kapısının önünde. Ana yolda akan trafiğin uygun olacağı zamana kadar beklemek zorunda buradan çıkacak resmi aracımız. Ama bir geçiş üstünlüğü arayışı var gibi.

Resmi araçların trafikte geçiş üstünlüğünden söz etmek mümkün değil elbette. Geçiş üstünlüğü olan araçlar belli ve aracın mülkiyetinin resmi bir kuruma ait olması, üstünlük unsuru değil. Herhalde resmi araç sürücüleri acemi olduğu için akan trafikte tehlike yaratacağı endişesinden hareketle yapılmış bir uyarı da olamaz. İşe girerken çeşitli sınavlardan geçiriliyor olmalılar.

Geriye ne kalıyor, ben pek içinden çıkamadım. Ceberrut devlet anlayışının bir ürünü olabilir mi? Yoksa olası bir kaza durumunda, peşin bir haklı çıkma gayreti mi, söz konusu olan? Kardeşim bak buraya tabela koyduk sen nasıl geliyorsun, neden dikkat etmiyorsun mu denilecek acaba? Devletin vatandaşa karşı her daim haklılığına bir gerekçe mi üretiliyor?

Bu kadar soru yeter sanırım. Hangi aracın hangi durumda nasıl hareket etmesi gerektiği Karayolları Trafik Kanununda ve ilgili mevzuatta var. 27 yıllık ehliyetim olduğu halde benim eksikliğim ise bağışlayın lütfen ama ben, resmi aracın geçiş üstünlüğüne dair bir hükmü hiçbir yerde görmedim.

Kurallar karşısında türlü gerekçelerle ayrıcalık arayışı, beklentisi içinde olmak aslında ayıp. Ama maalesef bizde vakayı adiye. Hak’kın rızası için hakka razı olmak bu kadar uzağımızda olmasın, ne olur.

Edinilen küçücük bir sıfat ile üstünlük arayışına girmek korkutucu. Sıfat büyüdükçe elde edilmeye çalışılacak ayrıcalık da büyüyecek. Hak ne olacak peki? Hep değirmende mi kalacak?

Resmi araç çıkabilir(miş)… Çıkmasın efendim. Yolun müsait olmasını beklesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.