DURMA DÜŞERSİN

DURMA DÜŞERSİN

Uçsuz bucaksız bir denizin ortasında gibi hissedersin kendini bazen bu hayatın içerisinde. Deniz dedimse öyle böyle bir deniz değil hani, okyanus diyelim biz en iyisi. Derin, adeta dipsiz, koyu karanlık suların üzerinde tutunmaktan söz ediyorum.

Korkunç, fena halde korkutucu, ürkütücü bir büyüklük ve bir o kadar da karanlık sular. Ne yana dönsen okyanus ne yana baksan su. Bir kara parçası umudu adeta kaf dağının ardında. Kimisi bir transatlantik üzerinde keyif çatar bu suların üzerinde, kimi bir şilepte sürdürür yolculuğunu. Bazısının kısmetine bir motorlu tekne düşer bazısı da elinde küreklerle bir kayığın ortasında iki mavinin arasında kalır. Hele bir de küreksiz bir kayıkta başıboş kalan olduysa veya bir tahta parçasına tutunarak ummana direnmeye çalışıyorsa vay onun haline.

???????????????????????????????

Dalgalarla boğuşmaktan bitap düşse de kolu kanadı, duramaz, bırakamaz mücadeleyi, bilir ki durursa batacaktır, bilir ki kendini bıraktığında engin mavilikler siyaha, koyu karanlığa dönüşecek, batıp gidecektir. Tıpkı bir bisikletin sadece hareket haline iken desteksiz ayakta kalabilmesi gibi, durursa düşecektir.

Meşhur hikâyedir ya hani, krema kazanına düşen iki kurbağadan biri pes eder ve ölür. Pes etmeyen diğeri, ısrarlarının karşılığını yavaş yavaş kremanın sertleşmesiyle alır. O çırpındıkça krema sertleşir ve tam takatinin tükendiği anlarda sertleşen kremaya ayaklarıyla son bir vuruş yaparak kendini dışarı atar.

Benzer bir umuttur ummanın orta yerindeki mücadeleye sebep olan. Küreklere, benzer bir beklenti ile asılmak veya bir umut ayakta, hayatta kalmaya çalışmak, tam da hikâyedeki çabanın karşılığını almaya yönelik bir eylemdir. Sonuç verir veya vermez. Hayatta kalmaya yarar ya da yaramaz.

Bu çabaların sonunda vahşi bir ıssız adaya düşüp Robinson olmak da var, ışıltılı bir kıyıya oradan da rengârenk bir şehre ulaşmak da. Hatta bütün çabaların sonuçsuz kalması da olasılık dışı değil.

Ancak bu sonsuz karanlıktan kurtulma şansı sadece pes etmeyenlerde, mücadeleye devam edenlerde vardır. Pes edenin kazanma şansı olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.