HASAN CEMAL’İN KOVULMASI

HASAN CEMAL’İN KOVULMASI

Hasan Cemal kovulmuş. Milliyet yazarlarından Hasan Cemal’den söz ediyorum.

Cemal Paşa’nın torunu, yakın geçmişimizde üzerinde çokça konuşulmuş kitapları olan Hasan Cemal, İmralı tutanaklarının basına sızdırılması polemiklerinin arasında çalışmakta olduğu gazetesi Milliyet’ten kovuldu.

Gündemin bomba haberlerinden birisi bu. Dedikodusunun hüküm sürdüğü mahfillerde şaşırtmamıştır kimseyi belki bu haber ama bizim gibi uzaktan izleyenler veya salt okuyucu statüsündekiler için çok daha dikkat çekici.

Haberlere bakılırsa, yaklaşık iki haftadır yazmayan Cemal’in son gönderdiği yazı da gazetede yayınlanmamış ve gazeteden kovulmuş. “Kovulmuş” ifadesi de ayrıca biçimsiz ama hiç bu dallara basmayalım şimdi.

Süreci tartışmıyorum. Siyasetin, siyasetçinin her dönemde benzer eğilimleri, benzer baskıları olagelmiştir. Tasvip etmediğim gibi savunacak da değilim.

Hatta sadece siyasetçi değil medya patronları da, hele bir çok ipte birden oynuyorsa baskı unsurlarından biri olmakta hiç tereddüt etmiyor.

9206080-hasan-cemal

Benim anlayamadığım, kabul edemediğim durum, Milliyet Genel Yayın Yönetmeninin duruşu ve durumu kabullenişidir.

Yazmış bulunduğu yazılardan veya gazetecilik faaliyetlerinden dolayı, çeşitli baskılarla belli başlı yazarlarınızdan birisine işten el çektirilmesinde rol oynayıp, devamında gazetecilik ahkamı kesmek yalnızca Derya Sazak’a değil hiç kimseye yakışmaz aslında.

Ama maalesef gazetecilikte de işler herhangi bir işyerinden daha farklı yürümüyor anlaşılan. Aman kimseyi ürkütmeden işime bakayım anlayışı, gazetecilikte de diğer iş kollarından farksız olarak hüküm sürüyor.

Fikri ne olursa olsun, en azından meslek dayanışması adına sahip çıkması gerekenler, sessizlikleriyle oturdukları koltukları korumayı dayanışmaya yeğ tutuyor anlaşılan.

Ve sadece Derya Sazak meselesi de değil bu durum. Hele sadece Hasan Cemal meselesi hiç değil.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın felsefesinin böylesine yaygın olduğu bir ortamda benzer meseleler hepimizin meselesi olmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.