KOLESTEROL YALAN MI?

KOLESTEROL YALAN MI?

Sabah Gazetesindeki habere göre kötü kolesterol kavramı ile hatırı sayılır bir miktarda dolandırılmışız. İlaç endüstrisi, kötü kolesterolün damarlarımızı tıkayarak bizi adım adım ölüme götürdüğünü kafamıza öyle bir kazımış ki, bundan kurtulmak uğruna milyar dolarla ifade edilen paraları bu ilaçlar aracılığıyla kendilerine aktarmışız.

Doğrudur. Prof. Philippe Even bunu söyleyen ilk ve tek kişi değil. Ve mutlaka son kişi de olmayacak. Ve dünya benzer dolandırıcılık hikayelerine de oldukça aşina. Hatırlayın lütfen, hiç de uzağa gitmeden hatırlayın, margarinlerin hayvansal kökenli yağlara karşı nasıl pazarlandığını.

Sonrasında bitkisel margarinlerin de tu kaka ilan edilişlerini hatırlayın. Sadece kolesterol ilaçları ile mi dolandırıldık sizce?

Kolesterol

Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür demiş ya eskiler. Malüliyetimiz gerçekten sabit. Kırmızı et beyaz et diyaloglarını hatırlayın. Kırmızı et yerine zihnimize sokulmaya çalışılan beyaz et figürünü. Sonrasında binbir çeşit kusur bulunan tavuk etini.

Bu günlerde gündeme gelen balıkta ağır metal iddiaları sa sakın büyük resmin bir parçası olmasın? Tavuk etinde antibiyotikler ve başka bir dolu kalıntı, balıkta ağır metal haberleri ile yeniden kırmızı ete mi yönlendiriliyor toplum diye düşünmeden edemiyor insan.

Ekonomik açıdan dünya üzerindeki herkes bir tüketici. Ve üretim faktörlerini elinde bulunduranlar da bu gerçeğe uygun olarak hareket edip, büyük tüketici kitlesini kar maksimizasyonu hedeflerine uygun olarak yönlendiriyor.

Bireysel insan psikolojisi de toplumsal psikoloji de böylesi yönlendirmelere cevapsız kalmıyor. Ve alınan bu cevaplarla endüstriyel dünya, üretim planlamaları için yeni yalanlar bulmanın telaşı içerisinde koşturup duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.