LAFAZAN KAHVE

LAFAZAN KAHVE

Kahve, Türkiye’de yetişen bir bitki olmasa da lezzet ve kültür dünyamıza yerleşikliği, anavatanı ülkemiz olan birçok bitkiye nazaran çok daha belirgindir.

Kahve Yemen’den gelir, diye başlar türkü ama şimdilerde başta Brezilya olmak üzere çok çeşidi var piyasada. Zaten geldiği yerden ziyade, içildiği, hatta “Türk Kahvesi” olduğu yer önemli bu yazı için.

Resim 044

Türk kahvesi olmak öyle kolay değildir. Bir makinadan bir kupaya özensizce dolduruverilen filtre kahvelere benzemez. Kahve özendir. Filtre kahve tekil ise Türk Kahvesi çoğuldur. Yalnızlıklarda bulursunuz belki filtre kahveyi veya uzun uykusuz gecelerde. Ama Türk Kahvesi dostluklardadır, sohbette, muhabbettedir.

Kimi zaman beş on dakikalık ziyaretlerde kimi zaman da uzun yemeklerin ardında çıkar karşımıza. Kah birlikte içtiğiniz kişinin lezzetindedir, kah yapan ellerin tadına doyulmazlığında.

An gelir sevimli dedikoduların eşlikçisi olur, an gelir samimi dostlukların. Sırdaştır kahve, boşboğazlığı görülmemiştir şimdiye dek. Oysa bir küçücük fincana ne çok şey doldurulur o koyu sohbetlerde. Konuşmasını da bilir, dinlemesini de. Çok şey anlatır, bilene.

Az şekerli olur hatta sade olur kahve, ama az köpüklü olmaz. Dostlukları köpürten de kahvenin köpüğüdür, kim bilir…

Kırk yıl hatırı olduğundan söz edilir, ki ben kırk yıldır bilir duyarım bunu. Belli ki çok daha fazladır hatırı. Dostluktur kahve, hasıl-ı kelam.

Dost elinden ya da dost ile içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.