NE OLACAK BU TÜRKÇENİN HALİ?

NE OLACAK BU TÜRKÇENİN HALİ?

sgk-www.ucuzucuzenucuz.com_Millet olmak, milliyetçilik ve bunun anayasal tanımları üzerine çokça tartışmanın yaşandığı günümüzde Türkçe, dikkatsizce, bilinçsizce tahrip ediliyor. Bilinçli yapıldığını gerçekten düşünmüyorum. Bu yazıda vurgulamak istediğim kesinlikle bu değil.

Üstelik hazin olan, bu tahribatın vereceğim örnekte devlet eliyle yapılıyor olması. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi web sayfasında manşette yer alan haberlerden biri “Alo 170 Şanlıurfa Lokasyonu Açılış Töreni” başlığı ve üstte görülen fotoğraf ile veriliyor. Lokasyon kelimesinin anlam bakımından tartışmasını bir kenara bırakıyorum.

Biraz soluk çıkmış olsa da fotoğrafta “Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi” ifadesini görmek mümkün. Burada yer alan ifade bir kenara bırakılıyor, hem başlıkta hem de haberin içeriğinde “lokasyon” açılışı ifadesi ısrarla tekrar ediliyor.

Son birkaç yıldır sıkça karşımıza çıkmakta bu kelime. Elbette diller karşılıklı etkileşime açık. Buna kimse itiraz edemez. Ama artık buna etkileşim demek de hiçbir izan ile açıklanamaz. Türkçede yerine kullanılacak, meramı tam olarak ifade etmekte hiçbir sıkıntı yaşatmayacak o kadar çok kelime var ki. Zaten gerekli ve yeterli ifade, kurumun tabelasında yazılmışken böyle bir kelimenin göze sokulurcasına, ısrarla kullanılmasını anlamak güç.

Bir çok ülkenin halkı ile ilgili çeşitli hikayeler sıklıkla anlatılır. Onların dil hassasiyeti üzerine  anlatılan bu hikayelere çoğu zaman gıpta ile bakarız. Ama nedense sadece bakarız. Fransızların ve Almanların kendi dilleri dururken İngilizceye yüz vermemeleri üzerine anlatılan herhangi bir şeyi duymayanımız pek yoktur.

Sokakta dükkan tabelalarından günlük hayatta kullandığımız dile kadar her durumda dikkatsizce, bilinçsizce yabancı kelimeleri kullanma eğilimi giderek artıyor. Her dil dış etkilere açıktır elbette. Ama sanırım Türkçemizin maruz kaldığı durumu saldırı olarak ifade etmek ve bunun gereği olarak dilimizi bu saldırılardan korumak bir zorunluluk halini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.