YAZI, YAZANIN MI OKUYANIN MI?

YAZI, YAZANIN MI OKUYANIN MI?

Bu nasıl soru, yazıya imzayı kim atıyorsa onundur diyebilirsiniz hemen. Yani yazana ait olduğunu söylemek, meseleye mülkiyetçi bir pencereden bakıldığında son derece kolaydır. Oysa konu, bu kadar kolaylıkla çözüme kavuşturulamayabilir.

Yazıyı yazanın, okuyana ulaşmak, onun bakış açısının altını çizmek veya ona bakılabilecek farklı açılar sunmak gibi gayelerinin olması kuvvetle muhtemeldir. Okuyan da benzer gerekçelerle tercihte bulunmakta, bunun sonucunda kimi yazarların yazılarını sürekli okumakta, kimilerini de keşfedebilmek için yeni arayışlar içerisine girmektedir.

Okuyanın yazara karşı bir sorumluluğu olup olmadığı kısmı, burada yazmaya çalıştığım meseleye dâhil değil. Ama yazanın okuyana karşı sorumlulukları olduğu muhakkak. “Efendim, beğenmeyen okumasın” gibi bir nobranlık hatta küstahlık içerisine girmek, yazıyı yazanın mutlaka kaçınması gereken bir durumdur.

suluboyaa

Fikrini özgürce ifade etmek, beğenilmek veya beğenilmemek işin doğasında var olan yalın gerçekler. Ama yazının fikri anlamda doyuruculuğu kadar kullanılan dile olan hâkimiyet de okuyucuyu cezbedecek önemli unsurlardandır. İşte bu noktada okuyucunun yazardan çeşitli beklentileri vardır. Bu beklentiler genel olarak adı konmamış bir gizli anlaşma gibi her iki tarafta da bilinir.

Okuyucu kendisine saygı bekler mesela en başta. En temel dilbilgisi kurallarının bile ihlal edildiği bir yazıyı okumak eziyete dönüşebilir. Hatta kimi zaman böyle durumlarda benim tercihim, okumaya devam etmemek şeklinde gelişiyor. –de, -da ve –mi, -mı eklerinin kullanımı gibi temel konularda yapılan hatalar, gerçekten de yazıdan ve yazardan soğumak anlamına gelebiliyor.

Belki de benzeri zor bulunacak bir fikir yazısı, özensiz dili nedeniyle vazgeçen okuyucunun kayıp hanesine yazılabiliyor. Bundan okuyucuyu sorumlu tutmak pek mümkün olmasa gerek.

“Önemli olan kendini ve fikirlerini ifade edebilmek, bu kadar kuralcı olmaya ne gerek var” diyorsanız, sizin fikriniz ve sizin tercihiniz olarak kalabilir ama mümkünse ben almayayım ondan. Sosyal medyada fazlasıyla bozulan dile bir darbe daha vurmak bana göre değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.